23 август, 2014

Радио

cokoladni kocki

Потребни состојки:

-          170 гр маргарин

-          350 гр шеќер

-          200 гр брашно

-          100 гр мелени ореви

-          200 мл млеко

-          кесичка прашок за печиво

-          2 јајца

-          2 лажици какао

-          100 гр чоколада

Подготовка:

Пенесто изматете го маргаринот со 250 гр шеќер и жолчките. Измешајте го брашното со пецивото, па постепено додавајте го во смесата со жолчките. Полека сипете го млекото и мешајте додека смесата не се изедначи. Додајте ги оревите. Белките изматете ги во цврст снег и нив додадете ги во смесата. Печете во подмачкан плех на 200 степени.

За глазурата растопете шеќер, какао, чоколада и маргарин. Варете 5 мин со постојано мешање. Топлата глазура сипете ја врз изладениот колач и оставете нека се впие. Кога ќе се излади исечете го колачот на коцки.

Остави коментар

Почетна // Рецепти // Чоколадни коцки
Горе