23 јануари, 2017

Радио

Неверојатно: Висечки мост во Перу направен од трева

14 ноември, 2016, Нема коментари
Во малото градче на обала на реката Амазон живее заедница на луѓе кои секоја година градат мост, нема да верувате, од трева. Традиционално, мештаните од двете обали се здружуваат за да ја изградат оваа...

Најубави градови во светот

16 септември, 2016, Нема коментари
Тука ги потенцираме некои од најубавите градови во светот. Ова може да ви послужи како инспирација да патувате и да ја истражите оваа убава планета. Ванкувер, Канада Ванкувер е крајбрежен град и морско пристаниште...

Шесте најдалечни места на човечката цвилизација

13 септември, 2016, Нема коментари
  Алерт, Канада Малото село Алерт лежи на врвот на територијата Нунавут во Канада, на 804 километри под Северниот Пол. Со само пет жители преку целата година, Алерт е едно од најдалечните и опасни...

Најубавите и најлуксузни острови во светот

13 септември, 2016, Нема коментари
Краток муабет и слики од најубавите острови во светот: Муша Кеј, Некер, Малдиви, Барбадос, Бора Бора… Остров Муша Кеј Се наоѓа во јужниот дел на Бахамите и е целосно во приватна сопственост, а негов...

Животот во бордел во Бангладеш

7 септември, 2016, Нема коментари
Порано годинава, фотографката Сандра Хојн отпатувала во Бангладеш, каде што поминала еден месец во и околу борделот Кандапара, фотографирајќи ги неговите жители. Овој бордел е еден од многуте легални проститутски куќи на Бангладеш и е дом...

Базенот на смртта: Еве зошто од тука речиси е невозможно да излезете! Три момчиња се обиделе, но…

30 август, 2016, Нема коментари
Доколку сте зависник од адреналин ова место е иделано за вас. Местото кое го викаат „базен на смртта“ се наоѓа на Хаваите и е доста страшен. Ако скокнете во него, големи се шансите таму...

Погледнете како изгледа средба на два океани

18 август, 2016, Нема коментари
Фотографијата го покажува местото каде се сретнуваат два океани во Заливот Алјаска. Иако фотографијата е вистинска, сепак постојат неколку заблуди што истата ги покажува. Професорот Кен Бруланд од Калифорнија – Санта Круз универзитетот, за...

Се отвара нов хотел – во средиштето има прашума!

16 август, 2016, Нема коментари
Се работи за хотелот Rosemont Hotel & Residences кој е дел од ланецот хотели Hilton, а ќе биде отворен во Дубаи 2018 година. Во неговиот центар се наоѓа вештачка прашума со 7.000 квадратни метри...

Да се запознаеме со Катар – најбогатата земја на светот!

7 август, 2016, Нема коментари
Само во Катар, најбогатата земја на светот, може да гледате фудбал во стадион со клима уред, да уживате на лизгалиште кое функционира на пеколни 45 степени и да видите базен за коњи… Овде може...

Хонг Конг – Најпосетуваниот кинески град

6 август, 2016, Нема коментари
Хонг Конг е азиска метропола која како да е намерно создадена за да биде фотографирана… Од било која страна и да го посматрате, овој за многумина збунувачки град, самиот на себе си претставува најдобра...

Запознавање со Индија од прва рака

5 август, 2016, Нема коментари
Еден стар чичко ни раскажа за едно место во светот, во однос на кое Amsterdam изгледа како зградата на македонското собрание, конзервативно и досадно, па затоа решивме во првата прилика да отпатуваме таму и...

Кушадаси – турска престолнина на забавата

31 јули, 2016, Нема коментари
Без разлика дали ве мамат неверојатните вкусови на надалеку познатите слатки деликатеси, занаетчиските работилници полни со традиција или летните ноќи кои одекнуваат со забава, Куашадаси ќе ве воодушеви со бројните изненадувања. Последниве години Турција...

Зошто треба да ја посетите Холандија?

30 јули, 2016, Нема коментари
Алберт Дрос е туристички водич и фотограф кој со години мислел дека оние кои доаѓаат во Холандија, неговата татковина, само раскажуваат приказни за тоа како таа е прекрасна земја, како уживаат во нејзините прекрасни...
Почетна // патување // Категорија "ДЕСТИНАЦИИ" (Page 2)
Горе