21 септември, 2014

Радио

17

Јаболки во пудинг од цимет

19 септември, 2014, Нема коментари
Состојки: 4 јајца, 200гр. брашно, 180гр. растопен маргарин, 150гр. шеќер, 2 кесички ванилин шеќер, 2 лажици прашок за пециво, 2 лажици какао, 3 јаболки, 3 лажици сок од лимон. За фил: 2 пудинга од...
16

Панцероти со сирење

19 септември, 2014, Нема коментари
Состојки: 500гр. лиснато тесто, 500гр. ситно сецкано сирење, 100гр. ореви, мешавина од сите медитерански зачини, сол, бибер, малку брашно. Подготовка: Лиснатото тесто размесете го тенко, а потоа со чаша вадете кругови. Чашата извалкајте ја...
11

Кекси со путер

18 септември, 2014, Нема коментари
Состојки: 170гр. путер, 50гр. шеќер во прав, 70гр. мелени бадеми, 270гр. меко брашно, 2 кесички ванилен шеќер, 150гр. шеќер во прав и 3 кесички ванилен шеќер (за посипување) Подготовка: Направете тесто од состојките, завиткајте...
15

Печени крофни

17 септември, 2014, Нема коментари
Состојки: 150гр. брашно 1/4 млеко 3 јајца прстофат сол 1 ванила 60гр. маргарин 1/4 шолја масло Подготовка: Изматете ги јајцата, додајте ја солта во нив и ванилата, млекото и брашното и размесете го. На...
13

Штангли со кикирики без печење

17 септември, 2014, Нема коментари
Потребно е: 500 г. посни бисквити 250 г. солени кикирики 1 маргарин Подготовка: Издробените бисквити и кикиритки прелејте ги со претходно растопен маргарин. Додадете онолку вода, колку што е потребно да се замеси тесто....
19

Лутеница

16 септември, 2014, Нема коментари
  Состојки: 5kg домати 7kg црвени пиперки 1/2kg мали гамби 250g масло 250g oцет 250g шеќер 1-3 главици лук (по желба) Сол Магдонос Подготовка: Испечете ги излупете пиперките, а потоа отстранете им ги дршките...
18

Шарен ајвар

16 септември, 2014, Нема коментари
Состојки: 12kg пиперки 3kg модар домат 2kg моркови 1,5l масло 250g шеќер 200ml оцет 4 лажици сол 100g сенф Подготовка: Пиперките и модрите домти испечете ги, излупете и сомелете. Морковите сварете ги и сомелете...
6

Полнети модри патлиџани

15 септември, 2014, Нема коментари
Состојки: 4 помали модри патлиџани 2 црвени домати 300мл. Масло за јадење 3 лажици маслиново масло 500г. Чисто мелено месо 1 зелена пиперка 1 лута пиперка 1 главица кромид 3дцл. Хопла 3 чешниња лук...
5

Непечена торта со крем банани и ресани готова за само 5 минути

15 септември, 2014, Нема коментари
Потребно: 10 крем бананчиња 1/2 кг ресани 1/2 кг хопла Ресаните и крем бананчињата се сецкаат. Хоплата се мати и кога ќе се згусни, поголемиот дел се меша со бананчињата и ресаните. Се прави...
5

Чоко мус готов за 5 минути

13 септември, 2014, Нема коментари
Состојки: 5 јајца 200 g чоколадо за готвење 150 g шеќер 125 ml слатка павлака 2 лажички ванилин шеќер Подготовка: Одвојте ги жолчките од белките. Матете ги одвоено, во еден сад белките со 100...
6

Марс торта

12 септември, 2014, Нема коментари
Состојки: кора: 200гр. кекси 300мл. ладно млеко 200гр. млечна карамела фил: 5 јајца 100гр. млечно чоколадо 200гр. шеќер 150г. млеко во прав 250гр. маргарин глазура: 100гр. чоколадо 50гр. маргарин 1 јајце Подготовка: Кексот натопете...
5

Бајадера со кекс и ореви

12 септември, 2014, Нема коментари
Состојки: 400гр. шеќер 12 лажици вода 150гр. мелени ореви 150гр. мелени кекси 125гр. маргарин 3 лажици какао Глазура: 120гр. чоколадо 3 лажици масло 1 лажица маргарин Подготовка: Ставете го шеќерот во подлабок сад и...
8

Летен крем-колач

11 септември, 2014, Нема коментари
Состојки * за кори: – 500гр. брашно – 3 лажици шеќер -150гр. путер -1 јајце – 1 прашок за пециво – 1.5дл. млеко – 3 лажици масло – сол * за фил: – 250гр....
Почетна // Категорија "Рецепти"
Горе