20 јануари, 2017

Радио

Мини тортички

27 декември, 2016, Нема коментари
Потребни состојки За тесто: 2 шолји Екстра бело брашно тип 400 од Жито Лукс 2 шолји шеќер 2 шолји масло за јадење 4 јајца 1 шолја млеко 2 шолји мелени ореви 1 ќесичка прашок...

Печени палачинки со младо сирење

27 декември, 2016, Нема коментари
Состојки  За палачинките: 500 г екстра бело брашно од Жито Лукс 3 дл млеко 1 јајце 1 лажица шеќер сол малку рендана кора од лимон За полнењето: 500 г свежо несолено сирење 1 ванилин...

Карамели на домашен начин

22 декември, 2016, Нема коментари
Потребни состојки: 5 чаши шеќер 1 чаша вода 6 лажици путер 1 чаша павлака Начин на подготовка: Истурете го шеќерот во тенџере, додадете вода со лизгање по работ на тенџерето, така ќе избегнете шеќерните...

Јајца со сланина на необичен начин

21 декември, 2016, Нема коментари
Класичен оброк од јајца и сланина подготвен на нешто поинаков, покреативен начин. Состојки: 12 парчиња сланина 6 јајца бибер оригано маслиново масло Начин на подготовка: Загрејте ја рерната на 200 степени. Со маслиново масло...

Направете домашен крцкав ѓеврек

20 декември, 2016, Нема коментари
Состојки: 500-600 гр брашно 300 мл млака вода малку масло 30 гр квасец 5 лажици шеќер сусам Начин на подготовка: Квасецот растворете го во вода, додајте шеќер и кога ќе се раствори додајте брашно....

Равиоли со сирење

19 декември, 2016, Нема коментари
Состојки: 500 г тесто за равиоли 200 г сирење 100 г пармезан 2 јајца 70 г путер сол и бибер Приготвување: 1. Ставете го сирењето во една чинија и со вилушка изгмечете го. Во него...

Млечен сос за грицки

16 декември, 2016, Нема коментари
Потребни состојки: 2 тост лепчиња 50 гр. кравјо сирење 20 гр. пармезан 2 зденки 2 лажици крем сирење 2 лажици кисела павлака ½ лажичка сол Припрема: Кравјото сирење издробете го, помешајте го со павлаката,...

Мус од кафе

14 декември, 2016, Нема коментари
Потребни состојки: 4 жолчки 1 ванилин шеќер 30 грама шеќер во прав 1 лажица инстант кафе По можност 3 лажици ликер од кафе 1 лажици какао 50 грама бело чоколадо 80 грама мелени бадеми...

Руски чајни бомбици- Десерт готов за 15 минути

12 декември, 2016, Нема коментари
Состојки: 1 шолја путер 1 лажичка ванилин екстракт 6 лажици шеќер во прав 2 шолји брашно 1 шолја мелени ореви 1/3 шолја шеќер во прав – за декорација Начин на подготовка: Загрејте ја рерната...

Селска пита

10 декември, 2016, Нема коментари
Состојки: За долниот слој: 500 гр мешано мелено месо 1 главица кромид 2 чешниња лук 2 моркови 1 лажица зачин масло 1 лажица брашно 1 лажица доматно пире 2 дл говедска супа од коцка...

Брзи тиквички со кашкавал

6 декември, 2016, Нема коментари
Состојки: 3 големи тиквички 1 лажица маслиново масло По желба два различни вида на тврд кашкавал ½ шолја лебни трошки 1 шолја доматен сос ½ шолја моцарела Сол и бибер босилек Подготовка: Загрејте ја...

Пилешко со шафран

5 декември, 2016, Нема коментари
Вкусно, ново и интересно. Ако сакате малку да го смените вкусот на вашето секојдневие ова ви е одлична шанса. За пилешкото со шафран ќе ви биде потребно: 500 гр пилешки гради, шафран, сол, бибер,...

Направете брзи домашни панцероти

2 декември, 2016, Нема коментари
Состојки: 2 чаши брашно 1 чаша јогурт (или кисело млеко) малку сол 1 прашок за печиво 1 лажичка шеќер   Состојки за фил: 200 гр шунка Пекабеско 100 гр кашкавал масло   Начин на...
Почетна // Категорија "Рецепти" (Page 2)
Горе