25 јануари, 2017

Радио

Пилешко со шафран

5 декември, 2016, Нема коментари
Вкусно, ново и интересно. Ако сакате малку да го смените вкусот на вашето секојдневие ова ви е одлична шанса. За пилешкото со шафран ќе ви биде потребно: 500 гр пилешки гради, шафран, сол, бибер,...

Направете брзи домашни панцероти

2 декември, 2016, Нема коментари
Состојки: 2 чаши брашно 1 чаша јогурт (или кисело млеко) малку сол 1 прашок за печиво 1 лажичка шеќер   Состојки за фил: 200 гр шунка Пекабеско 100 гр кашкавал масло   Начин на...

Домашни мекици по рецепт на нашите баби (ВИДЕО)

1 декември, 2016, Нема коментари
Состојки: 200 мл млеко 1 лажица шеќер 30 гр квасец 2 јајца 2 лажици масло сол 500-600 гр брашно 1/2 прашок за пециво Начин на подготовка: Растворете квасец во малку млеко и шеќер, па...

Есенски колач со јаболко и банана

30 ноември, 2016, Нема коментари
Состојки:                                                 200 гр кекс 100 гр мелен кекс 3 банани...

Рецепт за домашен еурокрем

29 ноември, 2016, Нема коментари
Еве како да направите домашен еурокрем… Состојки: 150 мл млеко 200 гр шеќер 2 кесички ванилин шеќер 200 гр маргарин 200 гр млеко во прав 100 гр чоколадо за готвење   Начин на подготовка:...

Брзо и лесно: Домашна пита со компири

28 ноември, 2016, Нема коментари
За доручек, за ужина, за вечера… Згодна за секаква прилика и притоа едноставна за подготовка. Состојки: 500 гр кори 1-1.5 кг компири 2 главици кромид масло сол бибер сув зачин Начинот на подготовка погледнете...

Еве како да направите вкусни шкотски јајца!

23 ноември, 2016, Нема коментари
Варени јајца, мелено месо, зачини, презла и масло за пржење – тоа е се` што ќе ви треба за подготовка на ова вкусно јадење. Можете да ги јадете топли или ладни, можете да ги...

Диетална чорба со леблебии – вкусен и здрав оброк!

22 ноември, 2016, Нема коментари
Состојки: 160 гр леблебии 1 мала главица кромид половина чешне лук киселец 300 гр пасиран домат 8 дл супа од зеленчук маслиново масло сол лута пиперка Начин на подготовка: Ставете леблебии во сад, налијте...

Мексикански начос

18 ноември, 2016, Нема коментари
Додадете нов вкус на помфритот!!! ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: ½ килограм компири, исечкани и испржени како за помфрит 250 гр грама кашкавал 5  парчиња сланина на ленти Сос од домати Павлака 1 лута пиперка 2 домати...

Вкусно мезе од векна леб

16 ноември, 2016, Нема коментари
Состојки: 1 векна леб (бел, интегрален, багет) 1oo грама путер (или маслиново масло) 200 грама кашкавал исечкан на парчиња младо лукче или кромидче Лебот, по можност со крцкава кора за полесно сечење, се сече...

Дали ја знаете тајната за совршено пире?

15 ноември, 2016, Нема коментари
Ретко на кого не му се допаѓа пире од компири, но кој знае како да приготви меко пире, без грутки, со совршена конзистентност и сооднос? Доколку пирето ви се претвори во леплива смеса или...

Лиснати стапчиња со мак

14 ноември, 2016, Нема коментари
Состојки: ½ кг брашно 200 гр маргарин 1 прашок за печиво 100 гр мелен афион 200 гр. тврдо сирење 2 јајца сол, вода Подготовка: 1. Брашното измешајте го со афионот и прашокот за печиво,...

Хумус

11 ноември, 2016, Нема коментари
Состојки: 250 г сирова леблебија 2 – 3 лажици таан 1 лимон 3 – 4 чешниња лук 5 супени лажици маслиново масло Сол по вкус Приготвување:   1.Потопете ја леблебијата во вода преку ноќ...
Почетна // Категорија "Рецепти" (Page 3)
Горе