29 мај, 2016

Радио

17

Брзи солени стапчиња со кашкавал

21 ноември, 2013, Нема коментари
Состојки: 2 листа путер тесто 50 гр рендан кашкавал Пипер Малку сол Подготовка: Загрејте ја рерната на 180 степени. Поставете го едниот слој путер тесто врз даска за сечење. Додадете врз него кашкавал, пипер...
23

Фантастичен вкус: Сте пробале ли поедноставна, а повкусна торта од оваа?

20 ноември, 2013, Нема коментари
Состојки: За тесто: 8 жолчки 20 дкг шеќер 25 дкг мелени ореви 1 лажица брашно ½ пакетче прашок за пециво Кора од еден портокал Месото од два ситно исецкани портокали 10 дкг чоколадо 8...
22

Ефтино и брзо: Направете домашно сирење за пита

20 ноември, 2013, 1 Коментар
Состојки: 2 литри млеко со 3,2 масленост (се препорачува да користите домашно млеко) 2 лимони Подготовка: Млекото се загрева до вриење, но не смее да проврие. Во врелото млеко се додава сок од 2...
20

Ледена торта: Без печење

19 ноември, 2013, Нема коментари
Состојки: 250 гр путер 250 гр шеќер 8 јајца 100 гр чоколада 3 кесички шлаг Кутија petit beure бисквити Малку млеко Ванилин шеќер Рум Подготовка: Изматете го путерот со шеќерот. Додавајте ги една по...
19

Полнети компири: Едноставен рецепт за вкусен оброк

19 ноември, 2013, Нема коментари
Состојки: 4 поголеми компири 150 гр младо сирење 1 јајце Сецкан магдонос 1 лажица кисела павлака Црвена пиперка 50 гр путер Бибер и сол Подготовка: Компирот добро се мие, се става во вода, се...
18

Рафаело коцки

19 ноември, 2013, Нема коментари
Состојки: За кора: 5 белки 25 дкг шеќер 15 дкг брашно 15 дкг кокос Половина пакетче прашок за пециво 1 лимон Крем: 5 жолчки 20 дкг шеќер 5 дл млеко 5 лажици брашно 1...
24

Бајадера торта без печење

18 ноември, 2013, Нема коментари
Оваа торта се прави брзо и лесно. Не се пече и тоа е една од причините што многумина ја обожуваат. Состојки: Прв слој: 300 гр плазма бисквити 1 дл сок од портокал 125 гр...
23

Најдобрата кора за торта: Рецепт во 8 чекори, за почетници и искусни!

18 ноември, 2013, Нема коментари
Состојки: 75 гр брашно 75 гр густин (скробно брашно) 5 јајца 150 гр шеќер Малку сол Подготовка: Во длабок сад скршете ги јајцата, додадете многу малку сол и постепено додавајте шеќер мешајќи со миксер....
12

Неодолив чоколаден ролат со капучино крем и банани

16 ноември, 2013, Нема коментари
Состојки: Тесто: 3 јајца 3 лажици минерална вода 11 дкг шеќер 6 дкг брашно 5 дкг густин 1 1/2 лажици какао 1 лажичка прашок за пециво крем: 8 листови желатин 7 дл слатка павлака...
10

Брзи крофни – со џем

16 ноември, 2013, Нема коментари
Состојки: 1/3 чаша (од 250 мл) брашно за торти и колачи 7 гр прашок за пециво 1/3 чаша шеќер 1/3 чаша млеко 7 лажици масло за јадење 1 јајце 1/2 кафена лажичка екстракт од...
18

Компири со кајмак: Едноставен и ефтин оброк

15 ноември, 2013, Нема коментари
Состојки: 1 кг компири Сол 2 лажици кајмак Павлака Подготовка: Компирот се лупи и се сече на дебели кришки. Обарете го за кратко, така да биде само пола сварен. Потоа во една тепсија ставете...
17

Брза пита од компири: Едноставно, ефтино и брзо

14 ноември, 2013, Нема коментари
Состојки: Тесто: 150-200 гр брашно 2 јајца 4 компири исецкани на коцки Млеко Сол Вода Лук Бибер Фил: 2 дл јогурт 2 дл павлака Подготовка: Од наведените состојки направете тесто малку погусто од она...
8

Најлесниот бабин колач од јаболка

13 ноември, 2013, Нема коментари
Состојки: 3 јајца 12 лажици шеќер 12 лажици масло за јадење 12 лажици млеко 15 лажици брашно 1 пакетче прашок за пециво ½ килограм јаболка Шеќер во прав Цимет Подготовка: Направете смеса од јајца,...
Почетна // Категорија "Рецепти" (Page 79)
Горе