25 јануари, 2017

Радио

Поради финансиската криза, помалку имигранти во ЕУ

1 октомври, 2010, Нема коментари
Со последната економска криза во Европската унија и зголемувањето на невработеноста, придонесоа и помал број нелегални имигранти. Индикаторите покажуваат дека во второто тримесечје, нелегалните влезови се намалиле за 15% во сопредба со минатата година....

Малолетник прободен со нож на екскурзија во Сарај

1 октомври, 2010, Нема коментари
Едно малолетно момче од скопското село Крушопек со нож прободело друго момче од Куманово, за време на еднодневната екскурзија во скопски Сарај, соопшти денеска полизијата. Петнаесет годишниот И.Д. му се пришол на малолетникот А.Л...

Смртна пресуда за крадци на бебиња во Кина

1 октомври, 2010, Нема коментари
Двајца мажи Li Diji и Wu Suiqing, двајцата на 56 годишна возраст украле 46 бебиња во период од 2 години. Тие ги продавале бебињата по 4000£ едно, на фамилии во Фуџиан. Политиката на Кина...

Берзите во САД уживаат во најдобриот септември од 1939 година

30 септември, 2010, Нема коментари
Американската берза го доживеа најдобриот септември, од далечната 1939 година, бидејќи тоа е послдениот пат кога Вол Стрит има забележано поголем раст на акциите, пред се поради почетокот на Втората светска војна, кога трговците...

Македонија го доби својот Плејбој

30 септември, 2010, Нема коментари
Вчера беше промовирано првото издание на познатото списание Плејбој во Скопје, кое граѓаните ќе може да го читаат на македонски јазик и ќе може да се купи насекаде низ Македонија по дена од 250...

Најбогатиот Кинез има 12 милијарди долари

30 септември, 2010, Нема коментари
Најбогатиот Кинез има 12 милијарди долари, станува збор за Cong Kinghou, сопственик на компанија за безалкохолни и млечни напитоци “Vahaha”, објави вчера кинескиот весник „Hurun”, кинески еквивалнет на американскиот „Forbs”. Зад него на листата...

Полицијата го држеше Евадорскиот претседател како заложник

30 септември, 2010, Нема коментари
Припадниците на еквадорската војска го ослободија претседателот Rafaela Koreu, кој полни 12 часа беше блокиран во зградата од болницата. која ја имаа опколено полицајците кои беа незадоволни од одлуките на владата околу мерките за...

Холандија рече не за бурките

30 септември, 2010, Нема коментари
Новата Холандска малцинска влада која се формираше пред два дена, се сложи во земјата да се забрани носењето на бурки, што е една од постапките за да добие парламентарна подршка од антиисламистичката Партија на...

Земјотрес во Индонезија

29 септември, 2010, Нема коментари
Силен земјотрес ја погоди Индонезија со јачина од 7.2 степени според Рихтеровата скала. Земјотресот го погодил источниот дел на земјата, и било издадено предупредување за опасност од цуни кое било брзо повлечено. Американскиот геолошки...

Горбачов го пофали Медведев

29 септември, 2010, Нема коментари
Последниот лидер на бившата СССр, Михаил Горбачов оценил дека одлуката на рускиот пртседател Димитри Медведев да се смени градоначалникот на Москва е сосема исправна, со изјава дека тоа требал да го направи уште пред...

Швајцарскиот министер неможеше да се соземе од смеење

29 септември, 2010, Нема коментари
Видео снимката која го прикажува швајцарскиот министер за финансии Ханс Рудлф Мерц, како неконтролирано се смее од парламентарната говорница додека одговара на прашање, стана хит на интернет. на прашањето каков е неговиот став во...

Изгласана доверба за Берлускони

29 септември, 2010, Нема коментари
Премиерот на Италија, Силвио Берлускони вчера го доби мнозинството од парламентот за доверба на неговата влада. Позитивно се изјасниле 342 пратеници, а против биле 275. Берлускони уште во август месец го најави покренувањето на...

Денови на македонскиот мед

29 септември, 2010, Нема коментари
Манифестацијата во име на македонскиот мед, која традиционално се одржува, започна денес, а ќе трае до сабота пред Спомен куќата на Мајка Тереза на улица Македонија. Во склоп на манифестација во неколку училишта низ...
Почетна // Категорија "вести" (Page 699)
Горе