25 јануари, 2017

Радио

Откријте ја вашата идеална тежина според висината на вашето тело

28 ноември, 2016, Нема коментари
Додека од една страна, претерана дебелина доведува до хипертензија, дијабетес, срцеви проблеми, претераното губење килограми не е безопасно. Затоа најдобра е златната средина. Постојат бројни калкулации кои ја пресметуваат вашата идеална тежина, но ова...

Не е важно што јадете, туку кога јадете!

21 ноември, 2016, Нема коментари
Кога станува збор за исхраната, кога јадете може да биде подеднакво важно како и што јадете. Новите истражувања покажаа дека последици по здравјето од лошата исхрана делумно можат да бидат резултат од нескладот помеѓу...

Таблица на витамини

18 ноември, 2016, Нема коментари
Витамини Витамините се природни супстанци во храната, неопходни за телото да може совршено да функционира. Секој витамин има своја улога во организмот. Витамините се воглавно активни во развој на нервниот систем, видот, бројни хемиски...

Овие јадења предизвикуваат поголем глад

17 ноември, 2016, Нема коментари
Дали ви е познато чувството кога често и многу јадете, но сепак сте гладни? Храната би требало да ви ја засити гладта, но поединечни намирници делуваат спротивно: не прават уште погладни. Ако започнувате со...

Пијалоци од портокал за брзо согорување на калории

16 ноември, 2016, Нема коментари
Едно од омилените зимски овошја, портокалот, изобилува со витамин Ц. Портокалот го подобрува функционирањето на дигестивниот систем, што го чини одличен сојузник во битката против одвишните калории. Бидејќи ретко кој може да одолее на...

5 здрави намирници кои не смеете да ги прескокнете оваа есен

9 ноември, 2016, Нема коментари
5 здрави намирници кои не смеете да ги прескокнете оваа есен Есента повторно пристигна, а со неа и намирници кои ги чекавме цела година. Доколку сакате да уживате во есенските плодови, а истовремено и...

Храна што ја зголемува енергичноста

29 октомври, 2016, Нема коментари
Храна што ја зголемува енергичноста Ве фаќа замор на средина на денот? Еве што треба да јадете и пиете. Се чувствувате млитаво, уморно и ништо не ви се прави? Чувствувате замор на работното место?...

Не е “хроно” сé што се рекламира

27 октомври, 2016, Нема коментари
Има многу злоупотреби на сé попопуларниот режим „Хроно“ производите сé почесто се наоѓаа на полиците како роба што би требало да ги привлече купувачите заинтересирани за здрава исхрана. Често во понудата има и многу...

Ова е вистинска супер храна! Толку лесно можете да ја набавите!

20 октомври, 2016, Нема коментари
Ќе ве загрее во зимските денови, а покрај тоа е идеална за здравјето! Ако навистина сакате здраво да го започнете денот, нема подобро решение од овесна каша! Веќе знаеме дека таа го намалува нивото...

Алкохолот причнува најмалку седум видови на рак, докажува ново истражување

16 септември, 2016, Нема коментари
Можеби ќе сакате да размислите два пати пред да го нарачате вториот пијалок овој викенд – ново истражување тврди дека алкохолот е директно поврзан со најмалку седум видови на рак. Студија издадена во журналот...

15-те најдобри видови на храна што согоруваат масти

13 септември, 2016, Нема коментари
Наполнете ги Вашиот фрижидер и ормар со овие основни состојки за согорување на маснотии   Ореви Сите видови на јаткасти плодови содржат одредена доза на омега-3 масна алфа-линолеинска киселина, но повеќето содржат само трагови...

Треба ли јајцата да ги чуваме во ладилник?

12 септември, 2016, Нема коментари
Едно од омилените јадења за доручек во светот се јајцата кои се припремаат на различни начини. Не само што се едноставни за готвење, туку се и многу здрави. Меѓутоа дали е потребно јајцата да...

Што да консумирате ако имате проблеми со бубрезите?

8 септември, 2016, Нема коментари
Во денешно време многумина се жалат на болки во бубрезите, а неретко е случај и да имаат некоја болест што ја отежнува нивната работа. Но, освен што пиете некоја терапија, добро е да внимавате на...
Почетна // живот // Категорија "Исхрана" (Page 3)
Горе