25 јануари, 2017

Радио

И отровот е лек: Никотинот бил добар за мозокот!

30 декември, 2016, Нема коментари
Дали некогаш ви паднало на памет дека цигарите се добри за здравјето? На еден британски научник, да! И тоа ни повеќе ни помалку, туку на директорот на научниот сектор на една од најголемите светски...

Оваа напивка го чисти црниот дроб и спречува срцеви заболувања

29 декември, 2016, Нема коментари
Досегашните истражувања покажале дека ѓумбирот ја поттикнува работата на дигестивниот систем, ги ублажува симптомите на астма, како и болките и добар е за превенција од болести на кардиоваскуларниот систем. Чајот од ѓумбир е делотворен...

Избегнете го воспалението на мочниот меур

28 декември, 2016, Нема коментари
Сите оние кои барем еднаш се соочиле со ова непријатно воспаление, знаат колку може да е непријатно. Најважен дел од превенцијата е да грижата за себе. Пијте многу течности и редовно мокрете. За да остане...

Дали правилно ја одржувате вагината?

27 декември, 2016, Нема коментари
Дали некогаш сте се запрашале колку правилно ги одржувате интимните делови? Постојат одредени правила кои никој јасно не ви ги кажал, па веројатно и секојдневно ги прекршувате. 1. Оставете ја внатрешноста на вагината на...

Дали е опасно да се пие вода што преноќила во чаша?

23 декември, 2016, Нема коментари
Пред да одиме на спиење, често земаме чаша, или бокал со вода за да ни биде на дофат на рака, но можеби не сме свесни за опасностите што не демнат. Прво што можеби сте...

Првите експерименти ќе го стопираат стареењето за десет години

22 декември, 2016, Нема коментари
Научникот од Калифорнија Алехандро Окампо смета дека процесот на стареење може да се стопира и дека експериментите со хемикалии против стареењето, ќе можат, по фази, да се применуваат на луѓето во наредните 10 години....

Кои се полно преносиви болести?

20 декември, 2016, Нема коментари
Кои се полно преносиви болести е често прашање на младите, особено на тинејџерите кои само што стапуваат во сексуални односи. Постојат многу типови на полно преносиви болести и вируси. Да се има точно знаење...

Лажењето е штетно за здравјето

20 декември, 2016, Нема коментари
Истражувања покажаа дека лажењето може да биде штетно за здравјето. Искреноста може да го подобри вашето психичко и физичко здравје, покажа истражувањето во кое учествуваа 110 луѓе стари меѓу 18 и 71 година. За...

Зошто е неопходно тампоните да се менуваат на три часа

19 декември, 2016, Нема коментари
Поради топлината и влажноста во вагината, на тампоните многу брзо и лесно се размножуваат микроорганизми, па се зголемува ризикот од појава на синдром на токсичен шок. Дека тампоните навистина можат да го загрозат здравјето...

Спречете ја настинката со помош на портокал и ѓумбир

15 декември, 2016, Нема коментари
Пијалокот е одличен начин во телото да внесете разноврсно овошје и зеленчук, а со тоа и важни витамини и минерали. Во време на настинка и грип, многу е важно организмот да се снабди со...

Неколку совети за оние што страдаат од анемија

14 декември, 2016, Нема коментари
Анемијата е често среќавана болест, која се изразува во недоволен број на црвени крвни зрнца како и недостаток на железо во организмот. Се вели дека повеќе страдаат од оваа болест луѓето кои не јадат...

Што се случува кога го одложувате уринирањето?

12 декември, 2016, Нема коментари
Сигурно ви се случило повеќепати: Ви се оди во тоалет, но бидејќи немате каде или не сакате да одите во јавен тоалет, се стегате и решавате да трпите до дома. Па како изгледа овој...

Смејте се: Веселите луѓе живеат и до 35% подолго

10 декември, 2016, Нема коментари
Луѓето кои се среќни живеат и до 35% подолго од оние на кои тагата и депресијата им е најчесто сојузник низ предизвиците и непријатностите. Стручните лица откриле дека позитивниот став ја елиминира дозата на...
Почетна // живот // Категорија "здравје" (Page 2)
Горе