Month: м.г

3310059-610x269.jpg
Британецот Харолд „Ким“ Филби шпионирал за Советскиот Сојуз додека работел во британската тајна агенција. Му припаѓал на кругот познат под името „Петтемина од Кембриџ“, а прекарот го добил според главниот лик на романот на Киплинг „Ким“, индиско момче кое шпионира за окупаторската Англија во 19-от век. MИ6 го забележала како новинар, го вработила, па дошол […]

fatamorgana-610x269.jpg
Оптичка илузија е секоја илузија која го мами човековиот визуелен систем преку перцепирање на нешто што не е присутно или погрешна перцепција на она што се прикажува.Откријте го светот на оптички илузии, во кој вашите очи и мозок можат да ве измамат. Ова се примери за физички илузии каде што она што го гледаме всушност […]

Mata-Hari_1910-610x269.jpg
Мата Хари е уметничкото име на Маргарета Гертруида, холандска егзотична танчерка и куртизанка, која била погубена поради шпионажа за време на Првата светска војна. Таа е родена во Леуварден, Холандија, на 7 август 1876 година и била најстарото дете на Адам Зеле и неговата прва жена. Маргарета имала тројца браќа. Нејзиниот татко имал продавница за […]

KFC_logo-610x269.jpg
Диносаурусите како вонземјански влекачи владеат со светот. Кристин Фитзгералд, блиска пријателка на принцезата Дијана, тврди дека и кажала на принцезата дека кралското семејство се вонземјански рептили и дека тие би можеле да се луѓе кои ја менуваат својата форма. Репортерот Дејвид Ајк тврди дека човештвото е всушност под контрола на диносауруси, кои мора да консумираат […]

stounhendz-610x269.jpg
Стоунхенџ е мегалитски споменик во Салисбери, во Јужниот дел на Англија, составен од триесет исправени камења (секој висок над 4 метри и тежок 26 тони), подредени во круг, и врз нив хоризонтално подредени камења (секој по 6 тони). Исто така постои внатрешен круг составен од слични камења. Стоунхенџ е подигнат многу милји подалеку од каменоломот […]

richard-sorge-610x269.jpg
Роден во Кабу, Азербеџан, на 4 октомври 1895 година. Егзекутиран на 7 ноември 1944 година во Јапонија.Остатоците му се вo Токио, Јапонија. Националност – Русин, професија – новинар и шпион. Леополд Трепер, шеф на Црвениот оркестар, се присетува на разговорот што го имал со генералот Томинага, кој бил јапонски заменик министер за одбрана за време […]

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris