Month: м.г

Искрена, срдечна, непосредна и позитивна – Амернис Нокшиќи Јовановска е веќе познато лице на македонската театарска и филмска уметност. Последното нејзино театарско остварување е во соработка со режисерот Унковски, проектот Пер Гинт, според текст на Ибзен. Во ова интервју ќе ја запознате од друг агол… Непосредноста, експресивноста и искреноста во гестикулирањето на одговорите, ни ја […]

chokoladnek-610x264.jpg
Пенасто се мати путерот со шеќерот и жолчките. Во изедначената смеса се додава изренданото чоколадо и брашното. На крајот, во смесата се додава изматениот снег од белки. Смесата се става во тава и се пече на умерена температура. Откако ќе се излади се премачкува со чоколадна глазура. Изладениот колач се сече на коцки. 300 гр […]

rolatmeso.jpg
Јагнешкиот бут внимателно одвоете го од коските,а подебелите краеви внимателно засечете ги за да добете голема шницла.Површината на месото истријте ја со вегета,рузмарин и згмечен лук. Потоа испрскајте го со сок од лимон и преку се наредете ја тенко исечената пршута. Формирајте ролат, убаво заврзете го со готварски конец и однадвор малку посолете го. Вака […]

Вчера беше промовирано првото издание на познатото списание Плејбој во Скопје, кое граѓаните ќе може да го читаат на македонски јазик и ќе може да се купи насекаде низ Македонија по дена од 250 денари. Поп пејачката Каролина Гочева е лицето од насловната страна на првото издание. Главен и одговорен уредник на списанието е Билјана […]

Американската берза го доживеа најдобриот септември, од далечната 1939 година, бидејќи тоа е послдениот пат кога Вол Стрит има забележано поголем раст на акциите, пред се поради почетокот на Втората светска војна, кога трговците имаа голема побарувачка за американските производни стоки и воени материјали. бруто домашниот производ се зголемил за 1.7 во второто тромесечие, а […]

Една од најконтроверзните личности во шоубизнисот повторно се најде во средина на скандал, кога заедно со своето ново момче со кола удриле во еден папарацо. Наслденичката на империјата Хилтон и нејзиното момче се враќале од вечерата од еден ресторан и не поминаа незабележано од страна на папараците. Во гужвата која се создала парот со автомобилот […]

Новата Холандска малцинска влада која се формираше пред два дена, се сложи во земјата да се забрани носењето на бурки, што е една од постапките за да добие парламентарна подршка од антиисламистичката Партија на слобода, Новата влада исто така на основа на меѓупартиски договор, ќе ги заоштри мерките за прием на имигранти и зголемување на […]

Припадниците на еквадорската војска го ослободија претседателот Rafaela Koreu, кој полни 12 часа беше блокиран во зградата од болницата. која ја имаа опколено полицајците кои беа незадоволни од одлуките на владата околу мерките за штедење, укинување на нивните бенефиции и запирање на унапредувањата. Претедателот се најде во болница, откако полицајците го повредија додека се обиде […]

Американските астрономи откриле планета која е, меѓу досега истражените најслична на Земјата. Планетата е наречена Gliz 581-g, три пати е поголема од Земјата и од неа е одалечена 20 светлосни години или околу 200 билиони километри. Научниците од Калифорнискиот универзитет со години ја истражувале површинската температура и конечно пронашле планета со температура на која е […]

Најбогатиот Кинез има 12 милијарди долари, станува збор за Cong Kinghou, сопственик на компанија за безалкохолни и млечни напитоци “Vahaha”, објави вчера кинескиот весник „Hurun”, кинески еквивалнет на американскиот „Forbs”. Зад него на листата се наоѓа познатиот крал на фармацијата во Кина Li Li со 6 милијарди долари, а третото место е за дамата Zang […]

Една бабичка од Британија Clare Pearce, од несакајќи може да влезе во книгите за рекорди, бидејќи како што таа тврди ја поседува најдолгата краставица во светот. Краставицата е долга 119.4 cm, а сегашниот рекордот го држи краставицата на Frank Dimmock од Thame во Oxfordshire и изнесува 104.8 cm. Бабата ги поканила официјалните лица од Гинисовата […]

И покрај поминатите 15 години, случајот за атентат врз тогашниот претседател Киро Глигоров, останува неразјаснет. Немањето темелна истрага, одбивањето за создавање анкетна комисија, недостиг на информации, се дел од причините за нерасветлување на овој случај. Денес во Скопје беше одржана научно – стручна дебата “15 години од атентатот врз претседателот Глигоров – мистерија или настан […]

Монтажерката на филмовите од познатиот режисер Квентин Тарантино, Сели Менке (56), е пронајдена мртва покрај пешачката зона во големиот парк Грифит во богатиот дел на Лос Анџелес. Познатата монтажерка погинала во вторникот за време на прошетка во еден од најтоплите денови кои се забележани во јужна Калифорнија, а причината за смртта сеуште не е утврдена. […]

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris