Month: м.г

Во Гана, 72 годишна старица била запалена жива, откако од племето ја прогласиле за вештерка. Жената била посипана со керозин и била запалена од страна на пет членови од племето. Таа била потоа однесена во болница, но по 24 часа подлегнала на тешките изгореници и починала. Персоналот од болницата згрозени од варварскиот чин го раскажувале […]

Во Пакистан казните за неверство се радикални. Една жена, која била во брак, била фатена од страна на нејзиниот брат дека го изневерува својот сопруг со еден од соседите. Казната ја извршил тој, отсекувајќи и го носот и и ја избричил косата. Таа дала изјава во болница дека била тепана и малтретирана. По три дена […]

Двајца мажи од Висконсин се обвинети за силување на жена. Жената на возраст од 32 години, во изјавата која ја дала во полиција додала и дека била нападната и заплашена со змија. Се почнало кога еден од мажите ја поканил во неговата спална соба, за да и ги покаже сликите од неговите деца. Потоа била […]

Интерпол распиша “црвена потерница“ по Џулијан Асанж, основачот на интернет страницата “Викиликс“ со цел да обезбеди негово апсење доколку се појави во некој од земјите членки. Како што е објавено на сајтот на оваа меѓународна полициска организација секој кој има информација за Асанж треба за тооа да ја извести националната или локалната полиција, јавува Ројтерс. […]

Ширум светот денеска се одбележува Светскиот ден за борба против сидата. Според последните податоци, во светот живеат повеќе од 33 милиони луѓе заразени со ХИВ, а секоја година се инфицираат меѓу 2,3 милиони и 2,8 милиони нови луѓе. Загрижувачки е фактот што голем е бројот и на деца под 15 години кои се заразени со […]

Боб Гилдоф изјавил дека тој е виновникот за најлошите песни во историјата на музиката. Тој е автор на песните ‘Do They Know It’s Christmas’ и ‘We Are The World,’ за кои искрено смета дека се едни од најлошите песни. Додека Боб, 59, има право на свое мислење, неговата песна ‘Do They Know It’s Christmas’ е […]

Европската комисија денес објави дека покренала постапка против Гугл поради злоупотреба на доминантната положба во областа на интернет пребарувањето, јавува Би-Би-Си. “Гугл“ ги негира сите тужби изречени против нив и соопштуваат дека ќе соработува со ЕК во истрагата со цел да дојдат до резултати. “Откако Гугл почна со работа, се трудевме да работиме по сите […]

За да се процени дали нешто е нормално или ненормално потребни се стандарди со кои ќе се изврши проценката. Кога лекарот проценува дали некој орган функционира нормално, се потпира на објективни и мерливи физиолошки норми. Но, кога станува збор за човечкото однесување, тогаш стандард со кој може се процени не е од биолошка, туку од […]

Малку покрупните деца и дебелите обравчиња се знак дека вашето дете е здраво, зарем не? Во Вашингтон бил пријавен екстремен случај каде родителите беа осудени за изгладнување на своето бебе, бидејќи стравувале дека истото ќе порасне и ќе биде дебело како таткото. Исто така на еден блог откако се дозна веста, многу читатели пишувале за […]

Џек Спероу, на надмениот лик од успешниот филмски серијал Пиратите од Кариби кој го игра Џони Деп, првично бил непопуларен кај “Дизни”, признал актерот. Ликот на темпераментниот пират, кој вели Деп дека бил базиран врз основа на гитаристот Кит Ричардс од Ролинг Стоунс, стана еден од најпознатите филмски ликови во последната деценија, и помогна филмовите […]

Даниел Ретклиф, ѕвездата на Хари Потер е најбогатата британска ѕвезда под 30 години, според листата составена од магазинот Heat. Редклиф е “тежок” 71.000.000 долари, и само со последните две продолженија на филмот Хари Потер, малиот волшебник заработи 38.800.000 долари. Првите пет титули се за уште две ѕвезди на “Хари Потер” – Ема Вотсон и Руперт […]

Премиерот Никола Груевски и неговиот грчки колега Јоргос Папандреу денеска во Триполи оствариле кратка средба во хотелот Мариот каде што престојуваат државни функционери кои учествуваат на третиот Самит на Европската Унија и Африка. Засега не е познато што конкретно разговарале двајцата премиери. Ова е осма средба на Груевски и Папандреу, откако Папандреу ја презеде власта […]

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris