24 февруари, 2020

Радио

При честите, секојдневни главоболки веќе и пиењето на апчиња не помага. Изберете да си помогнете но, овој пат со природни лекови. Има некои производи кои навистина опуштаат и ја намалуваат главоболката. Така на пример, една шоља кафе може да ја намали главоболката. Затоа што кофеинот е состојка која ја има и во апчињата против главоболка. Масло од лаванда- исто така може да ви помогне. Мала масажа на челото и во областа кај слепоочниците навистина ќе ве опушти. Чај од ѓумбир- познато е дека ѓумбирот е ефикасен лек за мигрената. Освен тоа што ќе ја намали болкта во главата исто така ја отстранува и мачнината која е пропратна при мигрената. Зелката исто така помага. Земете еден лист зелка изгмечете го убаво да излезе течноста од него. Листот ставете го како облога на челото, а и сокот исто така помага при болка. Компир- измијте еден компир и пресечете го на пола. Со половинката тријте го челото и слепоочниците, се додека не почне компирот да се суши. После неколку минути болката сигурно ќе се смири.

Остави коментар

Почетна // живот // здравје // Со природни лекови против главоболка
Горе