10 најголеми “нешта“ во светот

17 јули, 20110
najgolemigradi

1. Најголемото послужување на пржено пилешко во светот – Кентаки пржено пилешко во Louisville го направи најголемиот оброк со пилешко во светот.


2. Жената со најголеми природни гради – Ени Хокингс Тарнер е родена во Атланта, таа беше прогласена за сопственичка на најголемите природни гради во светот во 1999 година, а исто така и за најголем градник.


3.Најголемото чоколадо во светот – беше направено од ерменска компанија за слатки.


4. Најголемиот рак “пајак“ – јапонскиот рак “пајак“ е наголемиот членконог на земјата, се верува дека нивните нозе може да достигнат должина од 12 метри, а живеат во големи длабочини.


5. Најголемата рака на светот – 24 годишниот кинез Liu Hua во 2007 година беше прогласен за човек со најголема рака. Раката му тежела 10 килограми, а потоа му е направена операција која траела седум часа за да може да му се намали тежината, сега левата рака му тежи 5 килограми.


6. Најголемиот iPod – тој е закачен на зградата на банката Unizan, во Колумбус, Охајо, а бил направен од “aLive” неделен забавен магазин.


7. Најголемото виножито направено од луѓе – на 18 септември 2004 година, преку 31 илјади куѓе се собраа да го направат најголемото виножито во светот на Филипини.


8. Најголемата златка рипка – најголемата најдена риба од овој вид.


9. Најголемиот мозаик – двајца браќа со макотрпна реконструкција го направија најголемиот римски мозаик во Велика Британија, а им биле потребни повеќе од 1,6 милиони парчиња.


10. Најголемиот килим од песок – уникатниот килим на 12.000 квадратни метри го изработија 25 уметници, со 70 различни видови песок.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit