10-те најубави храмови во светот – прв дел

20 август, 20110
naslovna-manastir


Манастирот Tiger’s Nest

Mанастирот Tiger’s Nest, се наоѓа на несигурна локација на карпа на висина од 3.000 метри во Паро долината. Овој манастир претставува еден од најсветите места во Бутан. Легендата вели дека Гуру Rinpoche, вториот Буда, доаѓал на задната страна на карпата и медитирал во една пештера која сега се наоѓа во манастирот.

Манастирот, официјално познат како Taktshang Goemba бил изграден во 1692 година, а реконструиран во 1998 година, бидејќи бил оштетен во пожар. Денес, манастирот не се користи за будистички верски обреди, а исто така се поставени и ограничувања за посета од страна на туристите.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit