100 Најпознати личности на сите времиња – тринаесетти дел

18 август, 20110
poznati-naslovna

48. Keith Richards

Роден на 18 декември 1943 година во Дартфорд, Кент. Англиски гитарист, текстописец, пејач и член на популарната британска музичка група Rolingstons, од 1962 година.

Со неговиот партнер ко-автор и водечки вокал на групата Rolingstons, Mick Jagger, имаат напишано и снимено многу песни, вклучувајќи ги “Satisfaction”, “Jumpin’ Jack Flash”, “Miss You” и “Start Me Up”. Има објавено три соло албуми, меѓу кои албимот “Talk is cheap” имаше најголем успех.

Исто така, се појавува и во филмот “Пиратите од Карибите: крајот од светот“.

Keith Richards

47. Tom Hanks

Роден на 9 јули 1956 година. Познат американски актер. Том Henks на почетокот на својата кариера играл најчесто во комедии; а првпат бил забележан во комедијата “Блиски пријатели” (1980-1982) и станал дел од “големите”филмска ѕвезда.

Henks глумел во голем број на филмови и различни карактери. Филмови кои ја одбележаа неговата кариера: “Форест Гамп“, “Филаделфија“, “Аполо 13“, “Кодот на Да Винчи“ и уште многу други. Во филмот “Кодот на Да Винчи“ во 2006 година заработи 750 милиони долари.

Tom Hanks

46. Houdini

Роден на 24 март 1874 година, Будимпешта, Унгарија, а починал на 31 октомври 1926 година Детроит, Мичиген, САД. Американски илузионист. Неговото вистинско име било Erik Weisz. Најпознат по неговите трикови за ослободување од невозможни ситуации – пример: затворен во резервоар исполнет со вода, додека рацете и нозете му биле врзани со синџири. Еден од најпопуларните илузионист во историјата, чиј живот и смрт се сеуште мистерија.

 

Houdini

45. Elizabeth Taylor

Родена на 27 февруари 1932 година, а починала на 23 март 2011 година. Култна британско-американска актерка, добитничка на два Оскари за најдобра актерка.

Позната по своите актерски способности и иконска убавина, како и по нејзиниот екстравагантен животен стил.

Американскиот Филмски Институт ја сместува Тејлор на седмото место на својата листа на најголеми филмски ѕвезди во историјата.

Elizabeth Taylor

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit