Масони кои го променија светот – Основоположници и патриоти

18 октомври, 2011
nass

Основоположници и патриоти

Бенџамин Френклин стана Голем мајстор во 1734 година и истата година ја издаде првата Масонска книга во Америка. Томас Пејн во почетокот на 19-от век напиша есеј за потеклото на слободната Масонерија и поради тоа се смета дека бил Масон. За Семјуел Адамс, Патрик Хенри и Френсис Скот Ки исто така се верува дека биле Масони или во најмала рака дека биле поврзани со масоните. Други основоположници и патриоти кои беа Масони се: Џон Хенкок, Пол Ревере, Елбридж Гери, Јосија Бартлет и Џорџ Клинтон.

Бенџамин Френклин
Елбридж Гери
Јосија Бартлет
Патрик Хенри
Пол Ревере
Семјуел Адамс
Томас Пејн
Френсис Скот Ки
Џон Хенкок
Џорџ Клинтон
Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris