10 најголеми прашуми во светот

3 септември, 2011

10. Emas National Park and Chapada Dos Veadeiros, Brazil


Оваа шума се наоѓа во централно западниот регион на Бразил и има екосистем и голема уникатна природа. Во оваа шума живеат голем број на гигантски животни.
9. Sinharaja Forest, Srilanka


Оваа шума се наоѓа во југозападниот дел на Шри Ланка. Повеќе од 60% се еднемични и рети дрвја, исто така има и уникатен вид на птици и животни. Оваа шума е позната по многу потоци, извори, реки, водопади.
8. Montecristo cloud Forest, El Salvador


Ова е многу ретка и заштитена шума, има многу ретки видови на животни и растенија како даб, орхидеи, був, пајакот мајмун и други.
7. The Monteverade Forest, Costa Rica


Оваа шума е богата со вегетација и уникатни живони влекачи, цицачи и птици.
6. The Mount Kinabalu National Park, Malaysia


Овој парк е ботанички рај на фолрата иа фауната и има различни 4500 видови растенија, 289 видови на птици и 290 видови пеперутки.
5. Sapo National Park, Liberia


Оваа шума ги има еденствените видови на вегетација како колеарас и свежо јадење на микро организми. Оваа шума  е закана, ако отиде човек таму.
4. Alaska’s rainforests


Ова е умерена дождовна шума и единствена има уникатни растенија и животни, како смрека кедрови дрвја, мов, диви цвеќиња и плодови. Ова е рај за љубителите на природата.
3. The Amazon Rainforests


Оваа прашума зафаќа 40% од јужноамериканскиот континент, кој вклучува земји како што се Бразил, Боливија, Перу, Евадор, Колумбија, Венецуела, Гвајана и Суринам.
2. Ecuador’s Cloud forests


Оваа шума е многу бујна и нема толку многу цицачи, има само некои ретки видови.
1.    Daintree, Australia


Во оваа шума се сосотои од 30% жаби, 65% лилјаци и 18% пепертуки и 12000 видови инсекти

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi