10 најопасни и најголеми вулкани во светот

2 септември, 2011

10. Mount Pinatubo, Philippines

Имаше ерупција во 1991 и загинаа 800 луѓе, а 100 000 останаа без домови.

9. Nevada del Ruiz, Columbia

На 13 ноември 1985 заради ерупција на вулканот загинаа 23 000 луѓе.

8. Mount St. Helens, Washington

Имаше ерупција на 18 мај 1980 и најмалку 80 луѓе загинаа.

7. Paricutin, Mexico

Во 1943 во ерупцијата загинаа само 3 луѓе.

6. Mount Pelee, Martinique

Останати само 2 живи во градот каде е вулканот, кој имаше ерупција на 8 мај 1902, а загинаа 2900 луѓе.

5. Mount Krakatau, Indonesia

Загинаа 36 000 луѓе во ерупцијата на 27 август 1883.

4. Mount Tambora, Indonesia

Имаше ерупција на 10 ноември 1815и загинаа најмалку 92 000луѓе.

3. Mount Vesuvius, Italy

Имал ерупција 79 п.е.

2. Mount Etna, Sicily

Тој е најголемиот активен вулкан, последен пат имаше ерупција во декември во 1991.

1.       Mount Mazama, Crater Lake, Oregon

Имаше ерупција во 1902.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi