EKV – Екатерина Велика

18 јули, 20110
ekv-19

EKV  е рок група од Белград и е една од најуспешните и највлијателните групи на просторите од поранешна Југославија.

Бендот го сочинувале пејачот Милан Младеновиќ, клавијатуристот Маргита Стефановиќ и басистот Бојан Печар.

Оваа група е формирана во 1982 година. Во текот на своето постоење издале седум албуми. На нивните албуми гостувале многу големи имиња како што е Масимо Савиќ, уште во времето кога бил член во Доријан Греј.

EKV се распаднала во 1994 година.

http://www.youtube.com/watch?v=UFQpeww4nGo&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=oDNxM2ZW3oM

http://www.youtube.com/watch?v=UUCMX0CqFjE

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit