Јапонскиот комојутер “К“ најмоќен на светот

26 јуни, 20110
superkompjuter-k-498

Јапонски компјутер “К” се најде на листата на  500 најмоќни суперкомпјутери во светот, донесе францускиот електронски медиуми.

Тоа е јапонски компјутер RIKEN кои  работи неколку милиони милијарди операции во секунда).

На компјутер, кој е во продукција на “Fujitsu”, користи 68.544 централни единици SPARC64 VIIIfx меѓу кои секоја содржи осум процесори.

Силата на  PC “К” е еднаква на силата на петте уреди  заедно кои го следат на листата.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit