Каде комунистите во бивша СФРЈ си го „трошеа“ времето со Плејбој зајачици?!

31 јули, 20110
haludovo-color-max_413643S0

Ви ги претставуваме најдобрите хотели од социјализмот. Дневно во некои од нив се трошело по стотици кила јастог, а низ хотелите шетале и плејбој зајачици. Во поранешна Југославија, најголемиот дел на Јадранот, шеесеттите години имало 404 хотели, а десет години подоцна 795. Најголемиот дел хотели кои и денеска ги познаваме се изградени во тие десет години.

Архитектите веројатно на време го забележале “бумот“ кој ќе се случува на Јадранот, па така во 1972 почнало и да се издава посебно списание посветено на архитектура на хотели и туризам.

Погледнете ги хотелите !

Hotel Adriatic II, Opatija

 

Hotel Eden, Rovinj
Hotel Haludovo, Malinska
Hotel Neptun, Poreč
Hotel Plitvice, 1954
Hotel Rixos, Dubrovnik
Hoteli Solaris, Šibenik
Uvala Scott, Kraljevica

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit