Масони кои го променија светот – Американски политичари

20 октомври, 20111
masoniusa

Aмерикански политичари

Голем број Масони чекореле низ Конгресната Сала или пак биле гувернери. Конгресмените Хенри Клеј, Нелсон Олдрич и Вилијам Џенингс Брајан беа Масони. Бирч Бај, Лојд Бенстен, Стром Турмонд, Џеси Хелмс и Сем Ервин исто така беа Масони. Всушност, Масони биле и таткото и дедото на сенаторот Џон Мекејн. Поранешните сенатори Боб Дол, Трент Лот, Конрад Барнс и Сем Нун биле Масони, исто како и сенаторот Чак Шумер и Чарлс Рангел. Познати гувернери кои биле Масони се Девит Клинтон, Томас Дјуи, Џорџ Валас, Џорџ Рајан, Ед Рендел и Дејвид Патерсон. Долгогодишниот директор на ФБИ Едгар Хувер исто така, беше Масон.

Бирч Бај
Боб Дол
Вилијам Џенингс Брајан
Девит Клинтон
Дејвид Патерсон
Ед Рендел
Едгар Хувер
Конрад Барнс
Лојд Бенстен
Нелсон Олдрич
Сем Ервин
Сем Нун
Стром Турмонд
Томас Дјуи
Трент Лот
Хенри Клеј
Чак Шумер
Чарлс Рангел

 

Џеси Хелмс
Џон Мекејн
Џорџ Валас
Џорџ Рајан

One comment

  • Sarah

    20 октомври, 2011 at 11:03

    Зошто не направите статија за Македонската масонерија и македонските масони, сигурно би биле поинтересни??

    Reply

Leave a Reply to Sarah Cancel Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris