Мазда Турбо2 концепт на “Sema Auto Show 2011”

14 ноември, 20110
0

Мазда за СЕМА аутосалон ( специјализиран за преработка на автомобили) кој се одржава во Лас Вегас, подготви концепт под името Mazda turbo2. Према тврдењата на лугето на Мазда од САД, овој концепт е еден од најмоќните супер мотори на светот вграден со супер лесна каросерија.

Тоа е едноставен рецепт за нешто мало, моќно, убиствено. Стручњаците на Мазда се фалат дека успеале да ги постигнат овие врвни перформанси и без посебниот аеродинамичен пакет, кој би зголемил “ground” ефектот.

Мазда Турбо2 е направена на основа на серискиот модел Мазда2. Но овој концепт има 2,3- литарски турбо мотор со најголема моќност од 263 КС.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş