Најголемата скулптура од алуминиум – круната на Бургер Кинг

15 ноември, 20110
naslovna

Легендарниот ланец на ресторани за брза храна Бургер Кинг влезе во Гинисовата книга на рекорди откако ја создаде најголемата скулптура од алуминиум во светот. Скулптурата е во форма на круна, која е заштитен знак на Бургер Кинг.

Компанијата, која веќе 30 години е една од најпопуларните во светот на брзата храна, ја промовираше оваа скулптура во чест на новата програма за деца. Круната тежи неверојатни 465,39 килограми и е рекордер во големина и во тежина.

Промоцијата на скулптурата беше дел од прославата на 125 годишнината на Статуата на слободата, а во таа чест Бургер Кинг донираше 125.000 долари за реконструкција на еден од најпознатите симболи на градот Њујорк.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş