Од Мерлинка до денес – Почетокот на Плејбој и мисиците за 1954 година

18 јули, 20110
00011-800x1064

Playboy е најпознатото списание за мажи, кое содржи фотографии од голи жени. Тоа е основано во Чикаго во 1953 година од страна на Хју Хефнер, а инаку финансирано било со 1000 долари заем од мајката на Хефнер. Ова списание прерасна во компанија, а стана и светски најзпонат бренд. Посебни специфични верзии од ова списание се објавуваат насекаде во светот.

Магазинот имал долга историја на објавување кратки раскази од познати писатели, како Артур Кларк, Јан Флеминг, Владимир Набоков, Маргарет Атвуд. Потоа имало разни интервјуа со познати јавни личности, уметници, архитекти, економисти, композитори, диригенти, режисери, новинари, писатели, драматурзи итн.

Првото издание беше во декември 1953 година, кое не било датирано, поради сомненијата на Хју Хефнер дека ќе има и второ издание.

На првото издание во декември 1953 година,  на насловната страница се најде Мерлин Монро, од тогаш па наваму се прерасна во историја, која се уште трае.

Marilyn Monroe

 

PlayBoy мисиците од списанието и календарот за 1954 година.

1. Јануари – Margie Harrison – американски модел и актерка.

Margie Harrison

 

2. Февруари – Marilyn Waltz – американски модел која многу често била поврзувана со Мерлинка.

Marilyn Waltz

 

3. Март – Dolores Del Monte – иако многу од девојките често понатаму се повторувале и повеќе пати се појавувале во ова списание, оваа девојка од Вашингтон се појави само оваа година и никогаш повеќе.

Dolores Del Monte

 

4. Април – Marilyn Ardith Waltz – се појави два пати во истата година за месец февруари и април.

Marilyn Ardith Waltz

 

5. Мај – Joanne Arnold – американски модел и своевремено позната актерка, неколку пати се има сликано за ова списание.

Joanne Arnold

 

6. Јуни – Margie Harrison – американски модел и актерка.

Margie Harrison

 

7. Јули – Neva Gilbert – американски модел и актерка.

Neva Gilbert

 

8. Август – Arline Hunter – американска актерка и модел, а овој месец е познат што за прв пат фотографиите не биле откупени туку направени со сопствен фотограф и под надзор на Хју Хефнер.

Arline Hunter

 

9. Септември – Jackie Rainbow – американски модел.

Jackie Rainbow

 

10. Октомври – Madeline Castle – американски модел кој во текот на 50-тите години и почетокот на 60-тите се појавила во повеќето списанија за мажи, а била позната и како една од најдобрите пинап девојки.

Madeline Castle

 

11. Ноември – Diane Hunter – е псевдонимот на девојката чие вистинско име е Gale Rita Morin, која била познат американски модел.

Gale Rita Morin

 

12. Декември – Terry Ryan – американски модел. Од ова фотографирање па натаму Плејбој сите фотографирања ги правеше независно без да купува позадини или пак фотографии.

Terry Ryan

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit