Ова се “ Боговите “ на топ листите

24 јуни, 20110
albumi

По најдолгиот ден во годината, новинарите од Билборд се задлабочија во архивите и направија листа на “ најдолги музички моменти “ на топ листите…

Најдолго време на 1 место на “ Hot 100 “ листата биле Мараја Кери и Бојс то Мен, нивниот заеднички сингл “ One Sweet Day “ објавен во 1995 година. Оваа песна на прво место била дури 16 недели. На Billboard 200- листа на албуми, најдолго време биле Пинк Флојд, легендарниот “ Dark Side Of The Moon “ објавен во 1973, неверојатни 778 недели или што е скоро 14 години!

Албум кој бил со најдог наслов е дефинитивно оној на Фиона Епл објавен во 1999 година. Насловот верувале или не содржи 90 зборови и изгледа вака:

“When the pawn hits the conflicts he thinks like a king What he knows throws the blows when he goes to the fight And he’ll win the whole thing ‘fore he enters the ring There’s no body to batter when your mind is your might So when you go solo, you hold your own hand And remember that depth is the greatest of heights And if you know where you stand, then you know where to land And if you fall it won’t matter, cause you’ll know that you’re right”.

Најдолга пауза помеѓу две први места на Billboard 200, листата за албуми, е легендарниот Џони Кеш. Помеѓу неговиот албум од 1969 година “ Johnny Cash at San Quntin “ и албумот “ American V: A Hundert Highways “ од 2006 година, поминало 36 години, 10 месеци и една недела.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort - Korsan taksi -

https://finandearth.com/