Подводните пештери на Мексико – „Светото место“ на Маите

9 ноември, 20110
7

Подводните пештери „Cenotes“ се наоѓаат на полуостровот Јукатан во Мексико. Тие се неверојатна природна појава и се една од топ дестинациите по светот. Пештерите се едни од најдобрите за дајвинг, љубители од целиот свет доаѓаат тука привлечени од неверојатните подводни пејсажи и кристално чистата вода. Една од основните причини што местово е толку популарно за дајвинг е што водата има провидност над 500 метри.

Во минатото овие пештери биле свето место за Маите кои верувале дека овие пештери се премин кон подземниот свет, па затоа многу од подземните сали служеле за извршување на религиозни церемонии и ритуали.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş