Полуписмените енглези што заработија милијарди :) Епа за некои работи сепак не треба факултет – нели? :)

11 август, 20110
01

Тие никогаш не се запишале на факултет, но тоа не ги запрело во збогатувањето. Објавената листа на стотина најбогати луѓе во Велика Британија, кои наместо академско образование, завршиле некој занат, курс или пак биле чираци во работилници. А колку од сето тоа биле успешни, говори податокот дека сите заедно се „тешки“ 17,6 милијарди фунти.

Меѓу нив се Ерик Клептон, Џејми Оливер, Нигел Мансел и Сер Ентони Бамфорд.

Ерик Клептон го напуштил школото за сликарство по првата година за да почне да се занимава со музика. Меѓу првите на листата се наоѓаат градежниците, сопственици на фабрики и трговци, а со 1,7 милијарди фунти прв на листата е Сер Ентони Бамфорд, сопственик на компанијата JCB која произведува булдожери.

Тој дури отворил и училиште каде децата се учат како да успеат во животот без факултет.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit