Познатите и нивната религија – шести дел

8 јули, 20110
naslovna

51. Joseph Stalin (1879-1953), советскиот диктатор има изјавено “знаете дека не мамат, не посоти Бог“ – Атеист.

Joseph Stalin

 

52. Uma Thurman – познатата холивудска актерка, миленичката на Тарантино е израсната со татко кој е будистички научник има изјавено: “ будизмот има големо влијание врз мене, која сум јас и како размислувам за светот“ – Будист.

Uma Thurman

 

53. J.R.R. Tolkien – авторот на познатите “Господарот на прстените“ е побожен Католик.

J.R.R. Tolkien

 

54. John Travolta – познатиот холивудски актер никогаш не крие колку верувањето во Скиентологијата му има помогнато во животот – Скиентолог.

John Travolta

 

55. Kurt Vonnegut –  (1922 –2007 ), американскиот писател бил Атеист.

Kurt Vonnegut

 

56. Andy Warhol – познатиот поп уметник беше многу побожен и редовно одел во црква – Католик.

Andy Warhol

 

57. Oscar Wilde – (1854 – 1900), познатиот ирски писател бил Католик.

Oscar Wilde

 

58. Serena and Venus Williams – познатите американски тенисерки, сестрите Венус и Серена,  веруваат во доброто здружување на луѓе, соработка со останатите сведоци како нив, не се зближуваат со луѓе кои немаат исти верувања и вредности како тие – Јеховини сведоци.

Serena and Venus Williams

 

59. Rainn Wilson – познатиот американски актер и комичар исто како неговите родители се Бахаи.

Rainn Wilson

 

60. John Woo – кинескиот режисер и продуцент има израснато во Лутеранската црква.

John Woo

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit