6 април, 2020

Радио

Потребни состојки:

1 кг. Компир

1 портокал

3 чешниња лук

3 големи лажици рузмарин

Сол и бибер

Масло за јадење

Припрема:

Излупете ги компирите и сварете ги во солена вода, па добро изцедете ги. Загрејте масло на оган, па додадете го рузмаринот и ситно сецканиот лук.

Откако кукот ќе се запржи, во тавата додадете рендана кора од портокал. Кога кората ќе добие арамелизирана боја, додадете ги варените компири и наросете сол и црн пипер. Динстајте ги компирите околу 5 минути, па тргнете ја тавата од оган и компирите прелијте ги со сок од портокал. Добар апетит!

Остави коментар

Почетна // Рецепти // Динстан компир со портокал
Горе