Топ 10 познати “црнкињи“ во светот! Enjoy!

10 јули, 20111
Beyonce Knowles

1. Tyra Banks – најпознатиот модел, афроамериканката родена на 4 декември 1973 година во Калифорнија. Таа е модел, актерка, повремено пејачка и бизнисменка. Таа имаше и свое телевизиско шоу.

Tyra Banks

2.  Beyoncé Knowles – светски познатата R&B пејачка, поранешната членка на Destinys Child е родена на 4 септември 1981 година во Хјустон, Тексас. славата прво ја стекна како членка во женската пејачка група, а најголема популарност дури откако ги започна соло проектите. Добитничка е на бројни награди, а заедно со нејзиниот сопруг Џеј Зи се меѓу најбогатите парови во музичката индустрија.

Beyoncé Knowles

3.  Alicia Keys – родена на 25 јануари 1981 година, оваа американска пејачка е израсната во Њујорк, а само на седум години започнала да свири пијано и станала обожавател на класичната музика. Сепак нејзината музичка кариера ја започна сама во соул, поп и R&B звуците. Во 2001 таа беше најпродаваниот нов артист.

Alicia Keys

4.  Halle Berry – родена на 14 август 1966 година vo Кливленд, Охајо, американската актерка првично беше модел и кралица на убавината на неколку американски избори. Таа брзо стана една од најплатените актерки во Холивуд, а долго време е и заштитно лице на компанијата Revlon. Има добиено многу награди, меѓу кои и Оскар за главна женска улога во 2001 за филмот Monsters Ball.

Halle Berry

5.  Gabrielle Union – родена на 5 октомври 1972 година во Небраска. Таа е поранешен модел и сега се занимава само со актерство. Има глумено во многу американски блогбастери, како и во телевизиски серии.

Gabrielle Union

6.  Cassie – правото име на оваа американска пејачка е Casandra Ventura, родена во САД на 26 август 1986 година. Професионално се занимава пред се со музика, актерство и танцување. Во очекување е нејзиниот втор албум.

Cassie

7.  Mýa – родена на 10 октомври 1972 година, таа е позната американска пејачка, текстописец, продуцент и актерка. Нејзиниот прв албум искочи во 1998 година, а се продаде во над милион копии во САД. Исклучително задоволство и е свирењето на виолина.

Mýa

8.  Ashanti – оваа американска пејачка и актерка стана славата почна да ја добива во раните 2000 години. Родена е на 13 октомври 1980 година во Љујорк. Има соработувано со сите познати музичари од хип хоп, соул и r&b сцената, а глумено во познати холивудски филмови.

Ashanti

9. D. Woods – родена на 6 јули 1984 година во Атланта, Џорџија е млада американска пејачка, танчерка и актерка. Поранешна членка на групата Danity Kane. Таа е активна на музичката хип хоп и r&b сцена од 2005 година.

D. Woods

10. Mary J. Blige – родена на 11 јануари 1971 година во Њујорк. Таа е пејачка, текстописец и повремено актерка. Добитник на десетици Греми награди. Таа има издадено осум платинести албуми. Таа влезе во листата од 100 најдобри пејачки на сите времиња.

Mary J. Blige

One comment

  • darkomic

    11 јули, 2011 at 09:12

    А да си најдете лектор. Или ако имате да го отпуштите оти скопски не е македонски литературен јазик.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit