Топ 50 најдобри порно актерки – 5 дел.

28 јуни, 20112
o

30. Amy Ried

Amy Ried родена во Германија на 15 април 1985 година, таа е позната американска порно актерка. Нејзините родители се преселиле во Јужна Калифорнија, кога таа имала една година. Таа потекнува од семејство каде родителите и работеле во армијата на САД и многу често го менувале местото на живеење.
Amy се запишала на Политехничкиот Универзитет во Помона, Калифорнија, каде студирала 2 години машинство.
Amy првото деби во порно индустријата го има направено во филмот Young Ripe Mellons 7 во 2005 година под псевдонимот (Devin Valencia). Првата сцена со анален секс ја има во филмот Ass Destruction #5.

Во октомври 2007 година Amy потпишала договор за продукцијата Third Degree Films, а во октомври 2009 го раскинала договорот со Third Degree Films и потпишала договор со New Sensations.

 

Награди:

2007 F.A.M.E. Award for Favorite Female Rookie

2007 AVN for Best Anal Sex Scene in Breakin’ ‘Em In #9

2007 AVN for Best Tease Performance in My Plaything: Amy Ried

2010 AVN for Best Couples Sex Scene in 30 Rock: A XXX Parody

 

 

29. Sasha Grey

Sasha Grey е родена во Норт Хајлендс, Калифорнија. Таа е поранешна американска порно актерка. Денес таа работи како модел и актерка.

Потекнува од семејство каде мајката работела во државната администрација во Калифорнија, а татко и работел како механичар, подоцна родителите се развеле и таа продолжила да живее со својата мајка.

Таа често ги менувала училиштата бидејќи не била задоволна од нив. Школувањето го завршила на 17 години, и подоцна се запишала на колеџ за танц, филм и глума.

На свои 18 години се сели во Лос Анџелес и тука започнува нејзината кариера како порно актерка. Нејзината прва сцена со оргии е снимена со Rocco Siffredi во филмот The Fashionistas 2. По кратко време веќе ја има титулата наследник  на Jenna Jameson.

Покрај успешната кариера за други продукции таа отворила и своја под името L.A. Factory Girls, каде соработувала со Andrew Blake и Kimberly Kane.

По завршување на порно кариерата се посветила на актерството, но и работи како модел.

 

Награди:

2007 AVN Award for Best Three-Way Sex Scene – Fuck Slaves (with Sandra Romain and Manuel Ferrara)

2007 AVN Award for Best Group Sex Scene (Video) – Fashionistas Safado: The Challenge

2007 XRCO Award for Best New Starlet

2007 Adultcon Top 20 Adult Actresses

2008 AVN Award for Best Oral Sex Scene, Video – Babysitters

2008 AVN Award for Female Performer of the Year

2008 XRCO Award for Female Performer of the Year

2009 XRCO Award for Mainstream Adult Favorite

2009 Genesis Number One Pornstar of The Year

2010 AVN Award for Best Anal Sex Scene – Anal Cavity Search 6

2010 AVN Award for Best Oral Sex Scene – Throat: A Cautionary Tale

2010 AVN Award for The Jenna Jameson Crossover Star of the Year

2010 XBIZ Award for Crossover Star of the Year

2010 XRCO Award for Mainstream Adult Media Favorite

2010 F.A.M.E. Award – Favorite Oral Starlet

 

 

28. Diamond Foxxx

Diamond Foxxx, е родена на 5 јануари 1973 година во Албани, Џорџија. Таа е позната американска порно актерка. Нејзините родители работеле во армијата на САД, татко и бил во морнарицата додека мајка и била во армијата, тие морале често да го менуваат местото на живеење. На крајот семејството се преселило во Вирџинија каде татко и се пензионирал.  Diamond подоцна се омажила но бракот набргу и се распаднал, каде одлучила да и се прилкучи на армијата, како маринец. После една година ја напушила армијата и се вратила дома.

Во 2004 година се венча со својот втор сопруг,  со кој веднаш имала и дете. Пред да стане порно актерка работела како стриптизета во Далас. Подоцна во декемвеи 2004 одлучила да се испроба во порно индустријата, каде била краток период но успеала да сними дури 50 филмови.

Во 2005 година била уапсена во Охајо поради проституција, каде за нејзините услуги се плаќало и до 1000 долари на час. Подоцна била ослободена со мала кауција. Истата година и бил дијагностициран рак на матката и имала хемотерапија.

Во 2007 повторно и се враќа на порно индустријата но сега со поголеми гради. Денес живее на Флорида.

 

 

27. Tera Patrick

Tera Patrick е родена на 25 јули 1976 година во Грејт Фолс, Монтана. Таа е позната американска порно актерка и модел. Tera има дипломирано по микробиологија.

На свои 18 години се сели во Њу Јорк каде работи како модел и позирала за каталози.Подоцна се појавила во Playboy и Penthouse каде била избрана за “Pet of the Year” за 2000 година
Подоцна се венча со тогашниот сопруг Evan Seinfeld и лансираат агенција за избор на таленти и актери. Tera и Evan започнале и со снимање на филмови за порно индустријата, тука започнува нејзината кариереа во овој бизнис.

Подоцна се разведуваат ја делат компанијата каде Tera продолжива да работи со своја фирма но исто така и снимала и за други продукции. Тие сепак изјавиле дека ќе продолжат и понатаму заедно да соработуваат.

 

Награди:

2000 Hot D’Or – “Best New Starlet”

2001 Adult Stars magazine – Consumer Choice Awards – “Best New Starlet”

2001 AVN Award – “Best New Starlet”

2001 AVN Award – “Best Interactive DVD” for “Virtual Sex With Tera Patrick”

2001 Genesis – “Best New Cummer”

2001 XRCO Awards – “Best New Starlet”

2002 Runner-up Penthouse Pet Of The Year

2002 Hustler Honey

2004, 2005, “2007” Genesis Pornstar of The Year

2004, 2005, 2006 FOXE Fan Favorite

2006 FHM 100 Sexiest Women

2006 VH1’s Top 40 Hottest Rockstar Girlfriends & Wives

2007 F.A.M.E. Award for Favorite Female Starlet

2007 Venus Berlin – “Best American Actress”

2007 AVN Award – “Best Interactive Movie” – InTERActive”

2007 E-Line Awards, Venus Berlin – “Best Performer, Best Businesswoman”

2008 AVN Award – “Best Cinematography: Fashion Underground”

2008 AVN Award – “Best High End All Sex Release: Broken”

2008 AVN Award – “Best Interactive Movie: InTERActive”

2008 F.A.M.E. Award – Favorite Female Starlet

2009 AVN Hall of Fame inductee

2009 F.A.M.E. Award – Favorite Female Star

2009 XBIZ Award – Crossover Star of the Year

2009 XBIZ Award – ASACP Service Recognition Award

 

 

26. Holly Halston

Холи Halston е родена на 31 декември 1974 година во Холивуд, Калифорнија, САД. Таа е американска порно актерка.
Holly започнала да танцува уште на многу рана возраст и со танц се занимавала се до својата 27 година кога одлучила да се испроба во порно индустријата. Holly Halston е позната по тоа што има снимено 150 филмови само со својот сопруг, со кој има 4 деца и биле во брак 10 години. Нејзината прва сцена без поранешниот сопруг ја снимила во филмот Scoreland. Крајот на 2010 година изјавила дека нема повеќе да снима сцени со секс, а во 2011 година била уапсена поради малтретирање на деца и била пуштена со кауција од 5,500 долари.

 

 

 

 

 

2 comments

 • Janko

  28 јуни, 2011 at 15:50

  Ajde za mene moze brojot 2

  Reply

 • Operator

  28 јуни, 2011 at 15:49

  Ajde go cekam brojot 1

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi -

https://finandearth.com/