24 февруари, 2020

Радио

Индискиот чај е е ден од најпопуларните чаеви. Поради својата ниска калорична вредност, стана многу популарен за одржувањето на физичката форма, регулирање на телесната тежина и општо за здравјето на организмот.

Поради значителната количина на кофеин во црниот чај, тој има стимулирачки ефект и ги намалува поспаноста и заморот. Од овој чај може да се пие наместо кафе, бидејќи една шоља чај содржи една четвртина кофеин од едно кафе.

Чајот обично се приготвува така што 2 дл врела вода се истура врз една лажица индиски чај и се остава 10 минути.

 

Остави коментар

Почетна // живот // Исхрана // Индиски чај
Горе