Олимпиското злато е направено од сребро?!

31 јули, 2012
2012-olympic-medals

Златните медали кои ги добиваат победниците на Олимпијадата во Лондон се состојат од 92,5% од сребро, 6,16% бакар и само 1,34% злато.

Исто така медалите кои ќе ги добијат олимпијците во Лондон се два пати поголеми за разлика од оние кои беа доделувани пред четри години во Пекинг.

Според Меѓународниот олимписки комитет златниот медал мора да содржи барем шест грама злато и 550 грама сребо. Златниот медал од Лондон вреди околи 400 фунти. Сребрените медали вредат околу 210 фунти, додека бронзените се 3 фунти, бидејќи истите се направени од 97% бакар, 0,5% калај и 2,5% цинк.

Последниот златен олимписки медал направен од злато е доделен во 1912 година. Од тогаш наваму се изработуваат од сребро и се позлатуваат.

 

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi