Видео: Торта за Гинис

13 ноември, 2012

Тортата од пандишпан и крем е долга 1,2 километри, а за неа се потрошени повеќе од 4 тони состојки. Пекарите и слаткарите од пекарата “Жил Делпонш“со овој потег  прославиле 25 години од работењето.

Подготовките за правење на оваа џиновска торта траеле два месеци, а 200 вработени и волонтери неуморно го печеле тестото цела недела.

“Тортата има три слоја, така што всушност е испечено 3,6 километри тесто”, гордо изјавил пекарот.

Службениците од “Гинис” објавиле дека тортата го соборила претходниот рекорд од 1992 година во Белгија, која била долга “само” 1.037 метри.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris