Островот Anguilla – каде што совршените плажи се ремек дело на природата…

30 јуни, 2012
1 (6)

Во потрагата за најубавите плажи во светот, ова место е неприкосновен шампион !!! Целиот остров има преубави плажи… Островот е составен од корали и варовници. Апсолутната висина на теренот е мала, а тлото покриено со песок и вегетација. Големо значење имаат коралните гребени кои го опкружуваат брегот. Освен најголемиот остров – Англија, постои и група на мали островчиња, главно ненаселени…

Anguilla ( порано Англија ) е најсеверниот остров во архипелагот „ Ливардски острови “, Мали Антили. Станува збор за британска прекуморска територија, на чело со кралицата Елизабета II како шеф на државата, која претставува гувернер. Локално избраниот главен министер на островот, истовремено е и шеф на Владата. Комитетот при Обединетите Нации за деколонизација, ја наведува Anguilla како една од 16 несамоуправни територии во светот, од 1945 година.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi