Јапонскиот „брод на духови“ забележан кај Канада

25 март, 20120
gyjk

Авионот кој патролира над водите на Британска Колумбија, забележал како плови брод на околу 275 километри од брегот.

Токио – јапонскиот рибарски брод со должина од 65 мемтри кој го однесе цунамиот во 2011 година, денеска бесцелно лута низ западните води на бррегот на Канада.

Празниот брод на духови веќе една година плови и стигнал до западниот брег на Канада.

На бродот на духови, како што го нарекуваат медиумите, нема трага од живи луѓе.

Канадското министерство за сообраќај тврди ека го следи движењето на бродот, поради можна контаминација на морето и да се утврди дали тој претставува опасност за другите бродови.

Цунамито кое минатата година ја погоди Јапонија создаде најмалку 25 милиони тони отпад и остатоци од бродови. Од нив, околу осум милиони ги однесе океанот, а околу два милиони тона се уште плутаат по површината.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi -

https://finandearth.com/