Бламанже со овошје

24 февруари, 2012
Vanilla pudding

Потребни состојки:

1 кг. несолено крем сирење

4 лажици желатин

500 мл. млеко

400 гр. шеќер

3 лажици какао

200 гр. павлака

4 мелени ореви

Овошје по желба (свежо или замрзнато)

1 ванилин шеќер

Припрема:

Растворете го желатинот во млекото и оставете го да отстои околу еден час.

Во една чинија ставете половина од крем сирењето, половина од павлаката, половина од шеќерот и ванилиниот шеќер. Смесата изматете ја со миксер се додека шеќерот не се растопи. Во друга чинија сипете го останатиот ванилин шеќер, павлака, крем сирење, шеќер, ореви, какао и изматете.

Желатинот загрејте го се додека не се растопи, па сипајте по половина во садовите и изматете.

На дното на чашата за сервирање ставете еден вид овошје, па сипајте од првата смеса, потоа ставете друг вид на овошје и сипајте од другата смеса. Оставете да се излади во фрижидер најмалку два часа.