Манго торта со сирење

31 јули, 2012
torta

Потребни состојки:

 • 400гр бисквити со путер
 • 200гр растопен путер
 • 3 лажици сецкани ораси
 • За фил:
 • 10 листови желатин
 • 500гр посно крем сирење
 • кесичка ванилин шеќер
 • 3 лажици сок од лимон
 • 60гр шеќер во прав
 • 400мл слатка павлака
 • 2 зрело манго
 • овошје за декорација по избор

Начин на поготовка:

Убаво измешајте го бисквитот на машина или во кеса со помош на сукало. Измешајте ги бисквитите со путер и ораси. Обложете го плехот за торта со хартија за печење и покријте го дното со смеса од бисквити. Оставете во фрижидер околу 60 минути.

Потопете го зелатинот. Испасирајте еден манго во блендер. Помешајте го сирењето со ванилин шеќер, сок од лимон и шеќер во прав. Исцедете го желатинот и растворете го во тава. Помешајте го желатинот и 2 лажици крем сирење, па потоа измешјате го и остатокот од крем сирењето. Штом смесата почне да се згуснува, додадете манго и измешајте изматена слатка павлака. Сипете ја смесата преку кората и оладете ја во фрижидер околу 3 часа.

Испасирајте го и другото манго и помешајте со веќе подготвениот желатин. Прелијте ја тортата и оставете желето добро да се стегне. Украсете со овошје по желба.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi