Мус од лимон и павлака

25 февруари, 2012
ybou

Потребни состојки за 4 порции:

5 листови бел желатин

1 лимон

2 жолчки (свежи јајца)

110 гр. шеќер

300 гр. црвени плодови

200 грама слатка павлака

Подготвување:

1. желатинот се омекнува во студена вода. Лимонот се мие со жешка вода, а кората ситно се редна. Се исцедуваат три лажици лимонов сок.

2. жолчките се матат со 90 гр. шеќер . Се загрева лимоновиот сок со три лажици вода , желатинот се додава во смесата со постојано мешање. Желатинот се меша со жолчките се додава лимоновата рендана кора. Слатката павлака се мати и се додава во смесата. Смесата се става во сад и се остава да стои 2 часа на ладно. На крај се ставаат црвените плодови. Како замена можете да користите компот од вишни.