Њоки во зелен сос

10 март, 2012
njoki

Потребни состојки:

300 гр. спанаќ

Сол по желба

3 лажици маслоново масло

2 чешниња лук

3 лажици сецкан магдонос

1 лажица ситно сецкан босилек

2 лажици ведета

300 мл. млеко

Рендано морско оревче

1 лажица густин

400 гр. њоки

100 гр. пармезан

Припрема:

Измијте го спанаќот, исцедете го и исецкајте го, па посолете го и пропржете го на загреано масло, па додадете го ситно сецканиот ук, магдоносот, босилекот и вегетата.

Пропржете ја смесата околу 1 минута, па додадете го млекото и ренданото морско оревче, па разматениот густин. Смесата гответе ја 2 минути,тргнете го тавчето од оган, па додадете ги сварените њоки. Вака приготвените њоки послужете ги во чинија за сервирање и одозгора изрендајте пармезан. Добар апетит!