Рижото со крем од тиквици

24 април, 2012
recept

Потребни состојки:

 • 20гр ориз
 • 1 тиквица
 • 1 мала главица кромид
 • 4дл. Вода
 • Сол
 • Вегета
 • Маслинов зејтин
 • Малку путер

Начин на подготовка:

 1. Да се насецка ситно кромидот
 2. На маслинов зејтин да се пропржи кромидот и да се додадат тиквиците
 3. Да се динста и да се полева со вода додека не омекнат тиквиците
 4.  Да се додаде оризот, да се зачини по вкус, со солта и пиперот потоа се варат со постепено додавање на вода додека не се свари оризот.
 5. Во свареното рижото , да се додаде малку масло.