Солени торти од палента

11 март, 2012
solena palenta

Солени торти од палента

Потребни состојки:

200 гр. палента

200 гр. шунка

150 гр. сирење

10 маслинки

1 лажица вегета

Потребни состојки:

Пригответе ја палентата, зачинете ја со вегета па со неа обложете ги намрсените калапи, па ставете малку рендана шунка и рендано сирење врз палентата. Нанесете уште еден слој од палента и украсете со маслинка.

Печете на температура од 220 степени околу 10 минути. Добар апетит!