Телешки стек со коктел од домати во балсамико оцет

23 април, 2012
recept

Потребни состојки:

  • Пола лажичка маслиново масло
  • 1 помеко парче телешко месо (400г).
  • сол, бибер по вкус
  • 2 чаши коктел од домати
  • 2 чениња лук, исечен на листови
  • 2 лажици оцет-балсамико
  • 4 чаши рукола

Начин на подготовка:

  1. На средна температура, загрејте масло на тава. Намачкајте го месото со малку сол и бибер, па префрлете го на силен оган. Пржете 3 до 4мин. на секоја страна, да порумени и  да се стврдне. Префрлете го месото на даска за сечење, да се одмори и да земе од вкусовите. Никогаш не го сечете месото веднаш.
  2. Смалете ја темпертурата на средна, потоа во маснотијата од месото ставете го коктелот од домати, лук и пржете 1 до 2 мин додека не порумени. Додатете го оцетот балсамико и варете  уште повеќе минути, додека не почнат да се одвојуваат лушпите. Тргнете ја тавата од оганот и потоа посолете и побиберете.