Тирамису во чаши

6 март, 2012
tiramisu vo casa

Потребни состојки:

1 пакување тирамису

150 мл. кафе

3 лажици ликер од кафе

150 гр. масарпоне

300 гр. млеко

10 пишкоти

Какао во прав

Припрема:

Пишкотите искршете ги на парчиња, наредете ги во чашите и прелијте ги со 50 мл. топло кафе кое сте го промешале со ликерот.

Во длабок сад изматете го маскарпонето со шеќерот, додадете го преостанатото кафе, мекото и прашокот за тирамису, па матете со миксер околу 5 минути. Готовиот крем распоредете го во чашите.

Чашите со тирамису ствете ги во фрижидер да се изладат 2 часа, па украсете ги со какао. Добар апетит!