Вкусен шербет од киви и вино

11 март, 2012
kivi serbet

Потребни состојки:

150 гр. шеќер

250 мл. вода

7 киви

2 белки

Сок од 1 лимон

250 мл. бело вино

Припрема:

Растопете го шеќерот во водата и оставете го да се излади. Излушете ги кивито и изецкајте ги во блендер или сецко. Изматете ги белките во цврст снег, измешајте ги со белото вино, лимонот, кивито и шеќерниот сируп.

Смесата добро изматете ја и ставете ја во замрзнувач да отстои 4 часа, а во меѓувреме примешајте ја 2-3 пати.

Смесата послужете ја во украсни чаши. Добар апетит!