18 јануари, 2020

Радио

Изминатиов викенд па патиштата низ Македонија се случиле дури 114 сообраќајки, при што повредени се 10 лица.

МВР појаснува дека од петокот до понеделникот во 12 сообраќајки повеќе лица се здобиле со тешки телесни повреди, во 27 со телесни повреди, а 75 резултирале само со материјална штета.

Една третина од вкупно 40 несреќи се случиле во Скопје. Во пет од несреќите учесниците се здобиле со тешки, а во 13 со полесни повреди.

Најчести причини за несреќите се неприлагодената брзина на условите на патот, интензивните врнежи од снег што зафатија делови од земјава, голомразица и возење под дејство на алкохол.

Остави коментар

Почетна // вести // македонија // Изминатиот викенд во Македонија се случиле 114 сообраќајни несреќи
Горе