Водата „мие“ негативни емоции

13 февруари, 20120
3

Се докажа дека лошите спомени можат во буквална смисла да се измијат со вода. Едно неодамна спроведено истражување покажа дека миењето на главата, плакнењето на лицето и дури само миењето на рацете, помага да се избавиме од негативни емоции.

Миењето на рацете, туширањето и дури само мислата за тоа, може да помогне на човек да се ослободи од негативните емоции, лошите чуства, како и да го елиминира сомнежот во правилноста на својот избор – вели експертот Скајп Лиј од универзитетот во Мичиган. „Физичкото отстранување на нечистотијата создава претпоставка за отстранување и на менталната нечистотија.“ вели тој.

Интересно е да нагласиме дека во многу древни ритуали водата била употребувана како катализатор и дури современите психолози сметаат  и препорачуваат  миење на лицето  неколку пати во текот на денот, особено после преживување на нешто непријатно.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber