Еве како да го задржите бронзениот тен по сончањето

31 јули, 2012
vhbjk

Експертите велат дека најдобро e бојата на кожата да се задржи преку храната.

Кои се позитивните дејства на одредени видови храна…

Бетакаротен 

важен за раст и подобрување на ткивото на кожата помага во заштитата од сончевите зраци, а поттикнува создавање на меланин. Компири, тиква, моркови, манго, праски, кајсии.

Ликопен 

според некои студии ликопенот има заштитно дејство и го намалува ризикот од карцином на кожата. Извори се домати, лубеница, грејпфрут.

Каротеноид астаксантин 

сите оние кои мака мачат со алергиите кога ќе излезат на сонце, експертите советуваат да јадат храна богата со антиоксиданси. Извори се лосос, ракчиња и шкампи.

 

 

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris